X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شنبه 8 فروردین‌ماه سال 1388

اقدام بی سابقه و مثال زدنی استاد شجریان در برگزاری کارگاه آواز و استعداد یابی جوانان جویای ظرائف و رموز آواز خوانی هر چند که با کاستی و ایرادهای زیادی همراه بود ، اما محاسن این رویداد هنری بیش از معایبش جلوه می نمود.

از همان روز اولی که از تصمیم استاد برای برگزاری چنین برنامه ای مطلع شدم ، همواره سوالات بی شماری درباره چند و چون برگزاری این کارگاه ، نحوه حضور و معیارهای گزینش هنرجویان ، چگونگی تدرس استاد و اداره کلاسها با توجه به مشلغه ایشان و سرانجام این کارگاه و هنرجویانش ذهنم را به خود مشغول کرده بود.

نیم نگاهی به مطالبی که در این موضوع نگاشتم نیز گواه این مدعاست که همیشه سعی داشته ام تا با بیان نقاط ضعف این کارگاه ، زمینه برای پربار تر شدن آن فراهم آید.

جالب اینکه چند مورد از این نکته ها نیز در جراید منعکس شد تا جائیکه خود استاد نیز از برخی پیشنهادهای مطرح شده به طریقی مطلع شدند.

اکنون مسئله جدیدی طرح شده که شنیدن آن آه حسرت برلبان بسیاری از هنرجویان و علاقه مندان که آرزویشان تنها "دمی با دوست سر بردن " است را جاری می کند.

ماجرا از این قرار است که عده ای از آقایان به اصطلاح هنرجو که هنر را منهای اخلاق به نیکی فرا گرفته اند و از قضا به یمن بی برنامگی در نحوه انتخاب هنرجویان ، شانس حضور در کلاس درس استاد را پیدا کرده اند، قدر این موفقیت ممتاز و منحصر به فرد را ندانسته و در کلاس ها به بهانه های واهی شرکت نمی کنند.!!!

اسامی این آقایان که البته یکی دو کار ضبط شده هم دارند محفوظ بوده و وابستگی آنها به جریان خاص هنری نیز کاملاً مشخص.

حالا به بهانه های ایشان توجه کنید:

*یکی از این آقایان که البته نسبت نزدیکی هم با یکی از خوانندگان قدیمی و شاگردان اولیه استاد شجریان دارند از تذکر نکته ای از سوی استاد که برای پخته تر شدن صدایش به وی گفته شده بسیار ناراحت شده و شاید دیگر در کارگاه آوازی استاد حضور پیدا نکند !

*   یکی دیگر از این هنرجویان که چندی قبل هم کنسرتی با نوازنده بنام تار اجرا کرد گفته است سبک آموزش استاد و اینکه استاد گفته دقیقا طبق این سی دی که به شما می دهم برای جلسه بعد کار کنید با فرم آواز خوانی من مطابق نیست !

اینکه فردی شناخته شده مانند استاد شجریان ، که در تمام عمر هنری اش 5 یا 6 شاگرد خصوصی داشته است ، اکنون وقت گرانبهای خود را بدون هیچ چشم داشتی و تنها به امید انتقال تجربیات ارزشمندش به جوانترها به صورت هفتگی در اختیار ایشان قرار مید هد و این هنرجویان قدرنشناس و مدعی و توخالی باشند که در این موقعیت ویژه را ندانند ، از عجایب موسیقی دوران ماست.

در این باره چند پیشنهاد را قابل ذکر می دانم.

*  همان طور که استاد و برگزارکنندگان کارگاه بدون توجه به تبعات معرفی 40 یا 50 نفر در جراید به عنوان برگزیدگان کارگاه شجریان ، برای آنها اعتباری خریدند ، اکنون نیز لازم است لیست کسانی را که در این کلاسها شرکت نمی کنند را منتشر نمایند.

حداقل فایده این کار جلوگیری از سواستفاده های احتمالی از عنوان شاگردی شجریان است .

*بلافاصله به جای افراد غایب هنرجویانی که قابلیت درک محضر استاد را دارند جایگزین شود تا صندلی های خالی استاد را بی انگیزه نکند.

*  گزارش تصویری یا صوتی کنسرت در اختیار دیگر علاقه مندان نیز قرار گیرد تا هنرجویانی که به دلیل دوری مسافت و مشکلات اقتصادی در عین شایستگی امکان حضور در کارگاه استاد را نداشته اند از مباحث آن بهره مند شوند.

*  ترتیبی داده شود تا در سال حداقل یکبار آزمون مجدد برگزار شود تا دیگر هنرجویان نیز امکان حضور در محضر استاد را داشته باشند.بی شک افراد حاضر همه ظرفیت آواز خوانی جوانان نیستند